Główna Aktualności Pokazy tańca

Fotograf

Szkoła Oferta Nasze imprezy

Wybór tańca Kontakt Wynajem sal

   Europejskie        Orientalne       Latynoskie  &Flamenco       Nowoczesne       Etniczne        Ruch-Relaksacja          Seniorzy    Studenci     Dzieci

Flamenco                       Salsa dla par    Solo    Dla puszystych   Cubana    Rueda    Bachata    Samba brasil    Reggaeton   Latino mix

Historia salsy     Nauczyciele      Galeria

  > jesteś w > wybór tańca  > latynoskie & flamenco  > salsa dla par  >   historia salsy                                                                              aktualizowano 25.11.2012 g.16.30

 

    Pokazy tańca

     Latino Mix
     Plan zajęć

    
Historia salsy
    
Tańce Meksyku
    
Warsztaty
     Lekcje  prywatne
    
Single
   
 ALEXANDRA  
 

                                                                     Witaj w Twojej szkole Akademia Dom Tańca Pałacyk
                                                                                             Najstarszej szkole salsy we Wrocławiu

HISTORIA WROCLAWSKIEJ
SZKOLY SALSY
 

Historia salsy wrocławskiej, historia salsy w Polsce, początki salsy i innych tańców latynoskich, pierwsze salsoteki i latynoskie dyskoteki w Towarzystwie Polska Ameryka Łacińska 1987, Szkoła Flamenca-Latinoamericana 1989, pierwsze lekcje, pierwsze kursy salsy i innych tańców latynoskich, historia wrocławskiej salsy, szkoła i nauczyciele we Wrocławiu, instruktorzy salsy we Wrocławiu
 


 

W ciągu  30 lat istnienia szkoły przewinęło się wielu nauczycieli - tancerzy, którzy tworzyli historię polskiej salsy. Dzięki zdobytym u nas doświadczeniom, bardzo wielu z nich wyrosło na samodzielnych artystów lub otworzyło własne szkoły tańca.

    W kwietniu 1980 – powstało Towarzystwo Przyjaciół Kultury Iberyjskiej. Założycielami byli wykładowcy Iberystyki Uniwersytetu Wrocławskiego i studiujący we Wrocławiu Latynosi. Towarzystwo popularyzowało język hiszpański i integrowało środowisko Latynosów we współpracy z Ambasadami Latynoameryki.
 
      W 1982 Grażyna Adamczyk rozpoczęła przy Towarzystwie prowadzić kursy tańców latynoskich, pod nazwą Szkoła Flamenca-Latinoamericana, a w 1983 stworzyła zespół folklorystyczny. Popularyzował on nieznany wówczas w Polsce folklor Kolumbii, Peru, Meksyku, Kuby, Panamy i Argentyny oraz Portugalii i Hiszpanii. prezentując :
cumbię, son cubano i mambo, queca, marinera, jarabe, Santa Rita, paseito i  wiele innych tańców  w  narodowych kostiumach z różnych regionów Ameryki Łacińskiej. Zespół był uczestnikiem i laureatem Festiwali Muzyki Latynoskiej w Warszawie

     Pod patronatem Towarzystwa o zmienionej nazwie Sociedad Polonia- America Latina
Grażyna Adamczyk organizowała imprezy:
dyskoteki latynoskie, pokazy przeźroczy i filmów dokumentalnych, wystawy książek polskich i innych o tematyce iberyjskiej, wspólne granie, śpiewanie, przyrządzanie egzotycznych trunków i potraw, koncerty artystów i zespołów muzycznych i fiesty, w trakcie których uczestnicy tańczyli modną wówczas lambadę, merengue, i salsę .
      Na imprezach  pojawiali się studenci  z krajów iberyjskich, m. in. Jose Sosa  z Wenezueli , który dawał póżniej pierwsze lekcje salsy we Wrocławiu oraz muzycy Julio z Peru i Franklin z Ekwadoru, Fredi i Ramiro Crespo z Boliwii oraz młody Jose Torres z Kuby , a także pół peruwiańczyk Witek Vargas  z zespołu " Varsovia Manta" i boliwijski dyrygent Ruben Silva, który osiadł  w Polsce i Adrian Kreda pianista z Argentyny.

    W latach 80-tych Grażyna Adamczyk organizowała kursy latino prowadzone przez zaproszone specjalistki :
1986 – Anna Stańkuć z Gdańska – stażystka prowadziła z zespołami warsztaty tańca meksykańskiego
1989 – Dorota Łompieś – uczyła mambo i lambady

   W roku 2002 szkoła się rozrasta i w nowej siedzibie Akademia Dom Tańca Pałacyk - uruchomiamy regularne kursy latynoskie w trzech stylach:
- salsy (w parach)
- salsy solo
- latino-mix
– zajęcia prowadzone przez założycielkę szkoły Grażynę Adamczyk Lidtke,
 na których uczy wszystkich technik tanecznych Latynoameryki, z których powstała salsa :  Son Cubano, Cumbia Colombiana, Marinera, Cueca, Samba Brasileira, Jarabe Mexicano, Sicuri, Merengue Dominikano, Joropo i wiele innych :

    Przez kilka lat zajęcia z salsy prowadzili różni nauczyciele. Jest ich dzisiaj coraz więcej i wielu z nich zakłada własne nowe szkoły tańca, nie tylko salsy :

2002 – Jose Sosa – Wenezuelczyk – zamieszkał  we Wrocławiu na początku lat  1980 – jako student, był wówczas sympatykiem Towarzystwa Polska Ameryka Łacińska. Uczestnik pierwszych dyskotek latynoskich we Wrocławiu w Klubie Urzędu Wojewódzkiego , Klubie „Index „, potem „Studnia „ UW– organizowanych dla środowiska studenckiego przez Towarzystwo Sociedad Polonia- America Latina we Wrocławiu. Jose uczył podstaw salsy i merengue.

2002 – Alba Holder Kubanka zamieszkała we Wrocławiu od lat 80-tych, , która zdobywała wprawę w uczeniu tańca u Jose Sosy w Klubie „Pod Kolumnami :”Uczyła u nas salsy kubańskiej i ruedy de casino. Po roku otworzyła własną szkołę, działającą do dzisiaj.

2003 – Regina Dąbrowska Grzesiak – specjalista tańców turniejowych, uczyła rumby, i salsy. wcześniej prowadziła własną szkołę tańca. Jako jedna z pierwszych we Wrocławiu zaczęła uczyć mambo już w latach 80-tych.

2004 – Anna Mikita – tancerka tańców turniejowych, uczyła podstaw salsy w parach. Była pierwszą partnerką Rafaela, w pierwszych profesjonalnych pokazach salsy we Wrocławiu.

2004 - Rafael Nawro – Wrocławianin, który powrócił z wieloletniej emigracji do Stanów Zjednoczonych. W naszej szkole zdobył doświadczenie  nauczycielskie i popularność. Po trzyletnim doświadczeniu, otworzył własne studio taneczne.

2005 – Riccardo Recanati – Mediolańczyk , który zakochał się we Wrocławiu, przez trzy sezony prowadził warsztaty salsy portorykańskiej , bachmaty i merengue. Dzisiaj posiada własną szkołę i organizuje festiwale salsy.

2005 – Iza Renner – uczennica Alby Holder prowadziła zajęcia wraz z bratem w naszej szkole, a po pół roku otworzyła własną szkołę tańca.

2005 – Magdalena Karczewska – wysokiej klasy tancerka tańców turniejowych i tańca nowoczesnego, uczyła salsy solo, w parach i brała udział w pokazach indywidualnych i profesjonalnych show rewiowych.

2005 – Iza Rybaczyk – Mistrzyni tańca towarzyskiego, specjalistka w stylu latino, nauczyciel salsy i tancerka uczestnicząca w profesjonalnych pokazach . Nadal uczy w naszej szkole.

2006 - Maciej Półrolnik – nauczyciel wywodzący się z klubu „Sabores de Salsa „ z Częstochowy. Studiował we Wrocławiu i uczył w naszej szkole salsy kubańskiej.

2006 – Andrzej Pawlak – nauczyciel tańca towarzyskiego, klasy mistrzowskiej, uczy salsy i lambady. Jest popularnym tancerzem na pokazach profesjonalnych.


2006 - Rafał Zemankiewicz – nauczyciel tańców towarzyskich, salsy solo i w parach

2007 – Sylwia Kondratowicz – nauczyciel tańca towarzyskiego i salsy w parach. Tańczy na profesjonalnych pokazach.

2008 - Barbara Karpińska – nauczyciel tańca towarzyskiego i salsy. Od niedawna prowadzi własną formacje salsową, działającą w naszej szkole.

Dostępne formy nauki :       trzy techniki: - salsy (w parach)- salsy solo- latino-mix
                                         trzy poziomy zaawansowania
                                         kursy stacjonarne
                                         warsztaty weekendowe
                                         warsztaty 5-cio dniowe
                                         zespoły i formacje
 
 

 

 
     

    Europejskie       Orientalne        Latynoskie &Flamenco       Nowoczesne       Etniczne       Ruch &Relaksacja   

                                                                                                                                                                               ©by Akademia Dom Tańca Pałacyk

stat4u