Intro Aktualności

Pokazy tańca

Fotograf

Szkoła Oferta Nasze Imprezy
Wybór tańca Kontakt Wynajem sal
            Europejskie   Orientalne    Latynoskie & Flamenco    Nowoczesne   Etniczne    Ruch-Relaksacja    Studenci   Seniorzy     Dzieci    

     Flamenco               Salsa dla par     Solo     Dla puszystych    Cubana     Rueda     Bachata     Samba brasil     Reggaeton    Latino mix

     Kursy     Dla dojrzałych     Nauczyciele     Galeria                                     Historia szkoły     Teatr      Założyciele      Alexandra 

                                                                                         Historia flamenco w Polsce      Wychowankowie    Zespoły    Muzycy 

  > rodzaje tańca> latynoskie& flamenco > flamenco Historia szkoły > Wychowankowie                           
 
     
    
Plan zajęć
 
   Pokazy tańca  

  

   
40-plus
   
Kontakt
   
Sklepik
   
Aktualności
    
Założyciele szkoły
 


   Tancerki i tancerze flamenco ze szkół Alexandry Grażyny Adamczyk Lidtke we Wrocławiu i Warszawie. Artyści flamenco, wychowankowie    Alexandry Grażyny Adamczyk i jej najstarszej szkoły flamenco- latino w Polsce i we Wrocławiu liczącej juz 30 lat. Tancerki, tancerze  flamenco, polscy tancerze flamenco Wroclaw - Warszawa

 

   Historia Szkoly - historia flamenco -
  Wychowankowie tancerze i tancerki

 
 

 1987 / 8   Zespoł  "Sol del Sur" i pierwsze "Ritmo Flamenco"  przed wyjazdem na festiwal  do Szumperka w  Czechosłowacji. 


Na zdjęciu dwóch zdolnych gitarzystów : Jarek Tomczak i Dariusz Krawiecki
 oraz Dobrota
Golicz , która tańczyła trochę  z Gosią Kubiak,
a potem została u mnie w zespole "Ritmo Flamenco" i przez 2 lata także uczyła grupy początkowe.
 

1989 rok-  "Sol del Sur" - wykonuje meksykañskie jarabe.

W środku Kamila Bryzek  zdolna tancerka, która chciała być anglistką, a  została tancerką zespołu  Operetki Wrocławskiej. Przybyła do zespo³u "Sol
del Sur"  w 1988 roku i przetańczyła z nim 3 lata, potem szkoliła się baletowo.

Brak mi niestety jeszcze jednej fotografii tancerki Joanny Granat, która  po półtora roku nauki flamenco wybrała ruch pantomimiczny i została solistką w Pantomimie Henryka Tomaszewskiego. Widziałam ją po kilku latach w głównej roli Celindy obok podziwianego solisty Marka Oleksego.


 

 
 
 Na przełomie lat 87/88 zespół taneczny " Rosas
y Luceros" zmieniłam jego nazwę na " Sol del Sur ".
Wynikało to z rozszerzenia repertuaru zespołu flamenco  o tańce ludowe Ameryki Łacińskiej i krajów iberyjskich :
  fado portugal, tirana, son cubano, cumbia colombiana, jarabe tapatio,
bruja mexicana, marinera, criollo peruano,
cueca, Santa Rita. 
Kilka lat później wprowadziłam do repertuaru nowoczesne tańce latynoskie popularne na dyskotekach , takie jak mambo, lambada, salsa i merengue. Występom tanecznym towarzyszył podkład muzyczny z kaset magnetofonowych.

   W tym samym czasie  przeprowadziłam 
Zespół do nowej siedziby przy MDK Śródmieście przy ul. Dubois, gdzie uruchomiłam nowe grupy szkoleniowe oraz niebawem powołałam czteroosobowy  zespół " Ritmo Flamenco "
( dwóch gitarzystów i dwie tancerki ).

 Opracowywaliśmy razem  klasyczne  utwory flamenco  ze zdobycznych nut i aranżowaliśmy
je do tañca i śpiewu. Tak powstał nowy zespół  " Ritmo flamenco ", który szybko się sprofesjonalizował - z muzyką na żywo,  moim śpiewem i kastanietami . 
 1991-  " Sol del Sur" - tañczy portugalskie fado.

Z prawej strony Jacek Gębura - niesamowicie ruchliwy  i zdolny tancerz, który był ozdobą
zespołu "Sol del Sur". Do szkoły flamenco na ul. Mikołaja przyszedł w 1990 roku.  Za rok zaproponowałam mu uczestnictwo  w zespole tanecznym. Po kolejnych dwóch latach zaangażował się jako tancerz do Operetki  Wrocławskiej . Jest współtwórcą Młodzieżowego Teatru Tańca "Arka", nagradzanego i znanego
nie tylko Wrocławianom.
 

 
 

  Zespół  "Ritmo Flamenco"- początek lat   dziewięćdziesiątych 

 
 


1992 -  "Ritmo Flamenco" po raz drugi  
w Niemczech na Elbhangfest 

 

 W środku Justyna Jarek. Justyna pojawiła się
na moich kursach w 1988.Gdy wyjechałam zakładać pierwszą szkołę flamenco w Warszawie - Justyna  przejęła opiekę nad moimi grupami od Bereniki Ciechańskiej 1992 roku. Odtąd stała się cenioną tancerką i nauczycielką flamenco, choć jej styl  zawsze odbiegał w kierunku klasyki baletowej. Była członkiem " Sol del Sur" potem " Ritmo Flamenco" do roku 1995.

 

1993 "Ritmo Flamenco" w Gliwicach.
 

W czerwonej sukni Kajita -  Katarzyna Radułowicz. Kasia przyszła na zajęcia w 1990 roku po krótkim kursie sevillany u Juana Delpado, którego sprowadziły do Wrocławia Towarzystwo PAŁ i dużo młodsze Towarzystwo Hiszpańskie, które powstało w 1987 roku . Kasia była członkiem "Sol del Sur", a potem "Ritmo Flamenco" do roku 1995. Lubiła tańczyć w duecie  z Justyną Jarek,  Później grała z wieloma polskimi wykonawcami flamenco w różnych zespołach które powstały w Kościanie, na Górnym Śląsku i we Wrocławiu. Obecnie prowadzi własne studio flamenco.
 1993 -koncert "Ritmo Flamenco " w Kawiarni przy Teatrze Kalambur Bogusława Litwińca we Wrocławiu
         dalej  patrz obok 
 >

 

 
 
 

  
Tańczy Candela - Kamila Stanejko . Dołączyła  do  zespołu "Sol  del Sur" w 1989 roku. Niezwykle szybko stała się solistką "Ritmo Flamenco". 
Uważałam ją za  najbardziej ambitną i utalentowaną osobę ze wszystkich tancerek, jakie wykształciłam. Od  1996 roku tańczyła jako solistka z zespołem Witka Łukaszewskiego, potem  trochę uczyła tańca i występowała na własną rękę.  

 

 

1992 "Ritmo Flamenco" po koncercie
 na Picknick Country w Mrągowie.

 po prawej z wachlarzem - Joanna Gabryszewska.
 Zapisała się  do mojej drugiej całkowicie prywatnej wrocławskiej  szkoły "Flamenca- latinoamericana" otwartej w 1989 roku  przy ul.Św. Mikołaja.

    Dom Kultury na Dubois nadal pozostał siedzibą starych zespołów " Sol del Sur " i "Ritmo Flamenco".
Joanna bardzo szybko zaczęła tańczyć w obu zespołach. Stanowiła zgrany duet z Kamilą  Stanejko.
Po przeniesieniu się do Warszawy pokochała tango argentyńskie i dzisiaj   jest cenioną tancerką tango oraz członkiem Zarządu  Warszawskiej Akademii Tanga.   W środku dwie tancerki z mojej warszawskiej szkoły: Maria Osmólska i Monika Soboñ.


Zespół "Ritmo Flamenco" występował "Pod  Papugami "  wielokrotnie na przestrzeni wielu lat
w rozmaitym składzie. Najlepiej grało nam się
z wieloma gitarami i z dużą grupą taneczną.
Bywały koncerty, na których prezentowało się równocześnie 11 artystów, tak jak tutaj  , na zdjęciu poniżej.

 .

 
        1993 "Ritmo Flamenco" w popularnym Klubie
                 " Pod Papugami" we WrocławiuOd lewej  strony dwie tancerki  z mojej warszawskiej  szkoły Marta Maskey
i Maria Osmólska, dalej  Justyna Jarek , Dorota Światowy, Joanna Gabryszewska, Kamila Stanejko , Katarzyna Radułowicz i ja.  Nie widać tu niestety muzyków, którzy nam towarzyszyli.
 

 

              Nowe zespoly - połowa  lat  dziewięćdziesiątych    

 
 

rok 1993 Po koncercie  zespołów "Sol del Sur" i "Ritmo Flamenco"  w Klubie Związków Twórczych. 

    Druga od lewej Berenika Ciechańska - pierwsza nauczycielka flamenco, którą wychowałam. Tańczyła ze mną w duecie w zespole "Ritmo Flamenco". Wspierała też swoim talentem grupę    " Sol del Sur". Uczyła w moich szkołach flamenco przez dwa lata. Matka Bereniki Barbara Goślińska - prima balerina Opery Wrocławskiej była moją maestrą  klasyki baletowej w 1982-84 roku. Brałam u niej prywatne lekcje, gdy robiłam uprawnienia nauczyciela tańca.

1994 rok - Gorzów Sylwester  w Klubie "Metro " z zespo³em  " Ritmo Flamenco" 

po prawej  Mirosława Niewiarowska - bardzo zdolna tancerka, która w 1993 roku przyszła do mojej szkoły w "Commedia dell Arte" razem z Anną Patkiewicz. Na cztery lata stała się jej koncertową partnerką w duetach . Tańczyła głównie z zespołem "Manos y Tacones". Później zaczęła uczyć samodzielnie flamenco traktując je jak jedno z narzędzi psychoterapii, bowiem na co dzień jest psychologiem.


 

1999 rok - Seria koncertów &"Ritmo Flamenco "
w Szczecińskim Hotelu Radison

Z lewej strony Iwona Kamińska chętnie tańczyła w duecie  z Kariną Milan. Dołączyła do naszego zespołu "Manos y Tacones" , a potem do "Ritmo Flamenco" po wcześniejszym kilkuletnim szkoleniu u Justyny Jarek. Obie z Kariną jako tancerki wniosły dużo nowego radosnego ducha do programu obu zespołów.
 

 
 
 

1996 rok - zespół "Manos y Tacones" - trzecia ze stworzonych przeze mnie grup tanecznych- na występie w " Klubie Pod Kolumnami" we Wrocławiu

    W centrum Anna Patkiewicz w choreografii tańca tientos. Dołączyła do nowej szkoły flamenco przy Teatrze Commedia dell Arte w 1993 roku, po rocznej nauce u Justyny Jarek i wielu latach tańca turniejowego. Była filarem grupy "Manos y Tacones" ,
a później "
Ritmo Flamenco" przez cztery lata.
Od 1996 samodzielna tancerka, koncertująca z wieloma gitarzystami z całej Polski. Prowadzi warsztaty flamenco  w całym kraju. Uczy już kilka lat w naszej Akademii  Dom Tańca Pałacyk. Przejęła też opiekę nad moimi  ostatnimi grupami  tanecznymi " Mariposas"
  "Manos y Tacones "  w Domu Kultury na Krzykach.

1994 Popowo nad Zalewem Zegrzyńskim. Wspaniałe wakacje  z trzymiesięcznymi warsztatami  i codziennymi  występami  zespołu " Manos y Tacones" oraz " Ritmo Flamenco"  i małym teatrem hiszpańskim,

   Na zdjęciu w sari tancerka baletowa i specjalistka hinduskiego tańca  klasycznego   bharata natyam Elmira Sadychowa z Moskwy. Tańczyła  w składzie "Manos y Tacones" od 1994 roku. Tego samego roku otworzyłyśmy wspólnie szkołę tańca  w Klubie "Winda" w Domu Kultury "Agora". Obecnie Elmira wykorzystuje swoje umiejętności  flamenco  w Moskwie i ma własny zespół tańca jazzowego.

1999 Koncert plenerowy w Rynku z nowym składem zespołu/font> "Manos y Tacones"

   W środku Karina Milan, a po prawej Aleksander Lidtke.. Karina pojawiła się w mojej kolejnej szkole flamenco przy Domu Kultury na Krzykach w 1996 roku. Przedtem uczyła się tańca u Justyny Jarek. Tańczyła najpierw w grupie "Manos y Tacones"/font>, potem była prawdziwą gwiazdą  "Ritmo Flamenco" do 1998 roku. Szybko się usamodzielniła i zaczęła uczyć tańca flamenco.
 

 

Koniec wieku - nowe  T ysiąclecie

 
 


1999 Koncert plenerowy zespołu " Manos y Tacones" we  wcześniejszym składzie

Pierwsza z prawej strony Agata Makowska. Była moją uczennicą w latach 1997 - 2002. Ambitna, pracowita i przedsiębiorcza. Tańczyła w grupie "Manos y Tacones". Nigdy nie koncertowała z "Ritmo Flamenco", a doświadczenie tańca z gitarą na żywo zdobywa dopiero później będąc członkiem zespołu teatru flamenco i liderką własnego zespołu " Doce Manos", który założyła wspólnie z Alicją Marczewską i kilkoma młodymi muzykami. Od 2002 do 2005  uczyła się także pracy  nauczyciela  flamenco w Akademii Domu Tańca Pałacyk. Jesienią 2005 otworzyła własna szkołę. Stwierdziła, że woli uczyć niż tańczyć.

Alicja Marczewska- druga tancerka z lewej. Tańczyła wcześniej inne techniki taneczne. Flamenco zaczęła sie uczyć  od 1999 roku. Szybko robiła postępy i awansowała do grupy " Manos y Tacones ". Jest współzałożycielką  zespołu "Doce Manos" wraz z Agatą Makowską. Od 2002 roku jest nauczycielem naszym Domu Tańca Pałacyk w technice flamenco i arabskiego tańca brzucha, który stał się jej drugim ulubionym stylem tanecznym. Jako "Leyla"
może realizować w nim swój własny "kobiecy " styl
i repertuar - odrębny od technicznego flamenco.

2001 wystêp "Ritmo Flamenco " w zamku w Krobielowicach dla Telewizji Polskiej
 

    Po prawej Urszula Żebrowska . Kształciła się w mojej szkole od 1997 do 2001.Tañczyła w zespole "Manos y Tacones" ,a debiutowała w "Ritmo Flamenco" tylko raz, potem szybko się usamodzielniła. Precyzyjna i z dużym autentycznym wdziękiem, ale i ostrością - iście hiszpańskimi cechami.  Kocha nie tylko flamenco, ale i konie- jak prawdziwa gitana andaluza. Obecnie jest nauczycielem flamenco w Domu Tańca Pałacyk.  Odważna , kreatywna, pełna naturalnej swobody. Od dziecka stale bywa w Hiszpanii i występuje chętnie solo i w konfiguracjach  z różnymi zespołami.

        

2002 koncert  Ritmo Flamenco w  Art Hotelu  we Wrocławiu

  Po prawej  Emilia Dowgiało - w debiutanckim pokazie w składzie zespołu "Ritmo Flamenco". Przyszła do nas zespołu  tańca nowoczesnego "Arka"  - mojego byłego ucznia Jacka Gębury w 1999 roku. Tańczyła w składzie "Manos y Tacones" przez dwa lata. Obecnie chętnie występuje  na pokazach we wrocławskich klubach jako solistka.
 

 
 
 


1999 Warsztaty  w siedzibie szkoły - sali MDK na Krzykach

    W środku Alik Lidtke mój uczeń od 1996 roku, został  moim mężem. Obecnie administruje moją  szkołą "Dom Tańca Pałacyk". Dawniej aktor teatru "Laboratorium "  Jerzego Grotowskiego. Był rodzynkiem i atrakcją w wielu koncertach zespołu "Ritmo Flamenco" zdominowanego przez tancerki , występując na żywo jako tancerz  oraz  grając na tzw. cajonie - instrumencie perkusyjnym, typowym dla współczesnego flamenco .
 


1998 -aragoński taniec jota z kastanietami w wykonaniu
zespołu "Sol del Sur"
 


2001 Klub Muza w Lubinie - koncert "Ritmo Flamenco"  
 

   Pierwsza z  prawej strony Anna Mendak. Zaczęła uczyć się flamenco w 1998 roku. Przedtem , jako nastolatka zdobyła ogromną pewność siebie i  obycie ze sceną i kamerą,  występując w "Pamiętniku nastolatki " i " Truskawkowym studio ". Po telewizyjnej audycji, którą kręciła w mojej kolejnej szkole   w Klubie "Pod Kolumnami" zainteresowała się tańcem flamenco i po roku przyszła się go nauczyć. Robiła nadzwyczajne postępy. Występowała z zespołami " Manos y Tacones" oraz "Ritmo Flamenco". W naszym składzie udało jej się  po raz pierwszy w życiu koncertować  z Hiszpanami. Potem ze swoim nowym  zespołem " Danca del Fuego"  robiła to coraz częściej. Jest bardzo muzykalna i kreatywna szybko usamodzielniła się  w już w 2003 roku. Związała się na stałe z zespołem  Sławomira Dolaty z Kościana. Należy  do ścisłej czołówki tancerek flamenco w Polsce, tańczy również arabski taniec brzucha - jako "Samira" z równie wielkim powodzeniem jak flamenco.
 

2000 Koncert Rewii Barcelońskiej Sancheza i zespołu "Ritmo Flamenco". W środku Maestro Ricardo Sanchez.

W środku w czerwonej sukni Elżbieta Dudź - wieloletnia pasjonatka tańca flamenco. Od 1986 roku przetańczyła wiele występów z ostatnim składem zespołu "Manos y Tacones": Anną Mendak, Joanną Orłowską, Agnieszką Rozciechą oraz w składzie zespołu "Ritmo Flamenco" aż do roku 2002. Razem z Anią Mendak miała szczęście zadebiutować w koncercie z Rewią Ricardo Sancheza z Zamku Torana z Barcelony.
 
 

 

 Rok  2002   - Powstaje nowa szkoła Akademia Dom Tańca w Pałacyku

   
         O jej wychowankach i nauczycielach słychać już na estradach Wrocławia i Polski. Są to, już nie tylko tancerze flamenco, ale  także tancerki stylów orientalnych ( arabski, bollywood, hawajski ), latynoskich oraz
wielu innych nowoczesnych form tańca ( hip hop, break dance, funky itp.)- ponieważ szkoła rozszerzyła swój
profil o wiele nowych technik tańca.
          Nie brakuje nam także doskonałej kadry nauczycieli, którzy tańczą na estradach i w teatrach muzycznych oraz uczestniczą w ambitnych konkursach tanecznych. Kilku naszych instruktorów dotarło do wyższych etapów
i  półmetka prestiżowego telewizyjnego programu
"You can dance" , m.in. Maja Lewicka, Justyna Świerczyńska,
Ola Osowicz, Patrycja Marczewska
.
                                                      Na swoją szansę oczekują już następni.

    
       
Zyczymy  im wszystkim powodzenia i dotarcia na same szczyty kariery !
    
 


Wszystkich byłych członków moich zespołów, których nie wymieniłam.
Byliście wspaniali . Wybaczcie  ! Jest Was zbyt wielu.
Viva Flamenco ! Ole !

 

Nauczyciele     Historia      Założyciele     Wczasy    Warsztaty    Dzień tańca     Ferie     Sylwester     Plan zajęć     Ceny 

                                                                                                              © by Akademia Dom Tańca Pałacyk

stat4u