Intro Aktualności  

Pokazy tańca Fotograf ślub
Szkoła Oferta   Nasze Imprezy
Wybór tańca Kontakt Ceny Wynajem sal

               PLANY ZAJĘĆ :            Europejskie       Orientalne           Latynoskie & Flamenco        Nowoczesne       Etniczne       Ruch & Relaksacja         Seniorzy       Studenci       Dzieci 

            TAŃCE :    O tańcu     Europejskie     Orientalne              Latynoskie & Flamenco        Nowoczesne        Etniczne       Ruch &  Relaksacja         Seniorzy       Studenci      Dzieci

                Kursy     Dla dojrzałych       Nauczyciele       Galeria       Historia szkoły                  Założyciele         Alik - Aleksander Lidtke        Alexandra Grażyna Adamczyk        Nauczyciele      Warsztaty  

   > jesteś w >   Wychowankowie  >                                                                            You tube filmy          Archiwum Foto         Historia flamenco w Polsce         Wychowankowie        Zespoły        Muzycy

 
     
    
Plan zajęć
 
   Pokazy tańca  

  

   
40-plus
   
Kontakt
   
Sklepik
   
Aktualności
    
Założyciele szkoły
 


   Tancerki i tancerze flamenco ze szkół Alexandry Grażyny Adamczyk Lidtke we Wrocławiu i Warszawie. Artyści flamenco, wychowankowie    Alexandry Grażyny Adamczyk i jej najstarszej szkoły flamenco- latino w Polsce i we Wrocławiu liczącej juz 30 lat. Tancerki, tancerze  flamenco, polscy tancerze flamenco Wroclaw - Warszawa

 

   Historia Szkoly - historia flamenco -
  Wychowankowie tancerze i tancerki

 
 

 1987 / 8   Zespoł  "Sol del Sur" i pierwsze "Ritmo Flamenco"  przed wyjazdem na festiwal  do Szumperka w  Czechosłowacji. 

Na zdjęciu dwóch zdolnych gitarzystów : Jarek Tomczak i Dariusz Krawiecki
 oraz Dobrota Golicz , która tańczyła trochę  z Gosią Kubiak, a potem została u mnie w zespole "Ritmo Flamenco" i przez 2 lata także uczyła grupy początkowe.

1989 rok-  "Sol del Sur" - wykonuje meksykañskie jarabe.

W środku Kamila Bryzek  zdolna tancerka, która chciała być anglistką, a  została tancerką zespołu  Operetki Wrocławskiej. Przybyła do zespo³u "Sol del Sur"  w 1988 roku i przetańczyła
z nim 3 lata, potem szkoliła się baletowo.

Brak mi niestety jeszcze jednej fotografii tancerki Joanny Granat, która  po półtora roku nauki flamenco wybrała ruch pantomimiczny i została solistką w Pantomimie Henryka Tomaszewskiego. Widziałam ją po kilku latach w głównej roli Celindy obok podziwianego solisty Marka Oleksego.
 

 
 
 Na przełomie lat 87/88 zespół taneczny " Rosas
y Luceros" zmieniłam jego nazwę na " Sol del Sur ".
Wynikało to z rozszerzenia repertuaru zespołu flamenco  o tańce ludowe Ameryki Łacińskiej i krajów iberyjskich :
  fado portugal, tirana, son cubano, cumbia colombiana, jarabe tapatio,
bruja mexicana, marinera, criollo peruano,
cueca, Santa Rita. 
Kilka lat później wprowadziłam do repertuaru nowoczesne tańce latynoskie popularne na dyskotekach , takie jak mambo, lambada, salsa i merengue. Występom tanecznym towarzyszył podkład muzyczny z kaset magnetofonowych.

   W tym samym czasie  przeprowadziłam  Zespół do nowej siedziby przy MDK Śródmieście przy ul. Dubois, gdzie uruchomiłam nowe grupy szkoleniowe oraz niebawem powołałam czteroosobowy  zespół " Ritmo Flamenco " ( dwóch gitarzystów i dwie tancerki ).

 Opracowywaliśmy razem  klasyczne  utwory flamenco  ze zdobycznych nut i aranżowaliśmy je do tañca i śpiewu. Tak powstał nowy zespół  " Ritmo flamenco ", który szybko się sprofesjonalizował - z muzyką na żywo,  moim śpiewem i kastanietami . 
 1991-  " Sol del Sur" - tañczy portugalskie fado.

Z prawej strony Jacek Gębura - niesamowicie ruchliwy  i zdolny tancerz, który był ozdobą zespołu "Sol del Sur". Do szkoły flamenco na ul. Mikołaja przyszedł w 1990 roku.  Za rok zaproponowałam mu uczestnictwo  w zespole tanecznym. Po kolejnych dwóch latach zaangażował się jako tancerz do Operetki  Wrocławskiej . Jest współtwórcą Młodzieżowego Teatru Tańca "Arka", nagradzanego i znanego nie tylko Wrocławianom.
 

 
 

  Zespół  "Ritmo Flamenco"- początek lat   dziewięćdziesiątych 

 
 


1992 -  "Ritmo Flamenco" po raz drugi  
w Niemczech na Elbhangfest 

 W środku Justyna Jarek. Justyna pojawiła się na moich kursach w 1988. Była członkiem zesopłu " Sol del Sur" potem " Ritmo Flamenco" do roku 1995. Od 1992 roku. prowadzi zajęcia w MDK Śródmieście, kiedy ja wyjechałam, aby  założyć pierwszą szkołę flamenco w Warszawie,  Justyna  przejęła opiekę nad moimi grupami od Bereniki Ciechańskiej  Odtąd stała się cenioną tancerką i nauczycielką flamenco. Wyjeżdżała stale z moą grupą Ritmo Flamenco, jako jeden z filarów zespołu na koncerty po kraju i do Niemiec.
 Samodzielnie zaczęła organizować w MDK coroczne spotkania flamenco różnych grup i tancerzy działających w naszym mieście oraz gości.
 Sama Justyna jest jedną z największych tancerek flamenco
w naszym kraju, choć jej styl  zawsze odbiegał od puro flamenco -  bardziej w kierunku klasyki baletowej. Dało to jednak inną, nową jakość jej pokazów tańca
.
 

1993 "Ritmo Flamenco" w Gliwicach.
 

W czerwonej sukni Kajita -  Katarzyna Radułowicz. Kasia przyszła na zajęcia w 1990 roku po krótkim kursie sevillany
u Juana Delpado, którego sprowadziły do Wrocławia Towarzystwo PAŁ i dużo młodsze Towarzystwo Hiszpańskie, które powstało w 1987 roku . Kasia była członkiem "Sol del Sur", a potem "Ritmo Flamenco"
do roku 1995. Lubiła tańczyć w duecie  z Justyną Jarek,  Później grała z wieloma polskimi wykonawcami flamenco w różnych zespołach które powstały w Kościanie, na Górnym Śląsku i we Wrocławiu. Obecnie prowadzi własne studio flamenco.
 1993 -koncert "Ritmo Flamenco " w Kawiarni przy Teatrze Kalambur
Bogusława Litwińca we Wrocławiu

         dalej  patrz obok 
 >

 

 
 
 

  
Tańczy Candela - Kamila Stanejko . Dołączyła  do  zespołu "Sol  del Sur" w 1989 roku. Niezwykle szybko stała się solistką "Ritmo Flamenco". 
Uważałam ją za  najbardziej ambitną i utalentowaną osobę ze wszystkich tancerek, jakie wykształciłam. Od  1996 roku tańczyła jako solistka z zespołem Witka Łukaszewskiego, potem  trochę uczyła tańca i występowała na własną rękę. W końcu wybrała zawód lekarza.  

 

 

1992 "Ritmo Flamenco" po koncercie
 na Picknick Country w Mrągowie.

 po prawej z wachlarzem - Joanna Gabryszewska. Zapisała się 
do mojej drugiej całkowicie prywatnej wrocławskiej  szkoły "Flamenca- latinoamericana" otwartej w 1989 roku przy ul.Św. Mikołaja. Po latach wyjechała do Warszawy i pokochała tango argentyńskie. Działa dzisiaj
w strukturach Akademii Tanga w Warszawie.

    Dom Kultury na Dubois nadal pozostał siedzibą starych zespołów
" Sol del Sur " i "Ritmo Flamenco". Joanna bardzo szybko zaczęła
tańczyć w obu zespołach. Stanowiła zgrany duet z Kamilą  Stanejko.
Po przeniesieniu się do Warszawy pokochała tango argentyńskie
 i dzisiaj   jest cenioną tancerką tango oraz członkiem Zarządu  Warszawskiej Akademii Tanga.   W środku dwie tancerki z mojej warszawskiej szkoły: Maria Osmólska i Monika Soboñ.


Zespół "Ritmo Flamenco" występował "Pod  Papugami " wielokrotnie
na przestrzeni wielu lat w rozmaitym składzie. Najlepiej grało nam się
z wieloma gitarami i z dużą grupą taneczną. Bywały koncerty, n
a których prezentowało się równocześnie 11 artystów, tak jak tutaj ,
na zdjęciu poniżej.

 .
     

 1993 "Ritmo Flamenco" w popularnym Klubie " Pod Papugami" we Wrocławiu


Od lewej  strony dwie tancerki  z mojej warszawskiej  szkoły Marta Maskey
i Maria Osmólska, dalej  Justyna Jarek , Dorota Światowy, Joanna Gabryszewska, Kamila Stanejko , Katarzyna Radułowicz i ja.
Nie widać tu niestety muzyków, którzy nam towarzyszyli.
Na zdjęciu z Pikniku Country jest jeszcze Monika Soboń - skrzypaczka
z orkiestry warszawskiej, która przez kilka lat wspaniale uzupełniała nasze występy. Jeździła też z Ritmo Flamenco na koncerty do Niemiec.


 

 

              Nowe zespoly - połowa  lat  dziewięćdziesiątych 

 
 

rok 1993 Po koncercie  zespołów "Sol del Sur" i "Ritmo Flamenco" 
w Klubie Związków Twórczych. 

   Druga od lewej Berenika Ciechańska pierwsza nauczycielka flamenco, którą wychowałam. Tańczyła ze mną w duecie w zespole "Ritmo Flamenco". Wspierała też swoim talentem
grupę " Sol del Sur". Uczyła w moich szkołach flamenco przez dwa lata. 
Matka Bereniki Barbara Goślińska - prima balerina Opery Wrocławskiej była moją maestrą  klasyki baletowej w 1982-84 roku. Brałam u niej prywatne lekcje, gdy robiłam uprawnienia nauczyciela tańca. A Berenika po kilku świetnych latach wycofała sie z tańca.

1994 rok - Gorzów Sylwester  w Klubie "Metro " z zespo³em 
" Ritmo Flamenco" 

po prawej  Mirosława Niewiarowska - bardzo zdolna tancerka,
która w 1993 roku przyszła do mojej szkoły w "Commedia dell Arte" razem z Anną Patkiewicz. Na cztery lata stała się jej koncertową partnerką w duetach . Tańczyła głównie z zespołem "Manos y Tacones". Później zaczęła uczyć samodzielnie
flamenco traktując je jak jedno z narzędzi psychoterapii,
bowiem na co dzień jest psychologiem.
Napisał też prac ę dyplomową o terapii tańcem flamenco.

1999 rok - Seria koncertów &"Ritmo Flamenco " w Szczecińskim Hotelu Radison

Z lewej strony Iwona Kamińska chętnie tańczyła w duecie 
z Kariną Milan. Dołą
czyła do naszego zespołu "Manos y Tacones" , a potem do "Ritmo Flamenco" po wcześniejszym kilkuletnim szkoleniu u Justyny Jarek. Obie z Kariną jako tancerki wniosły dużo nowego radosnego ducha do programu obu zespołów.
 

 
 
 

1996 rok - zespół "Manos y Tacones" - trzecia ze stworzonych przeze mnie
 grup tanecznych- na występie w " Klubie Pod Kolumnami" we Wrocławiu

    W centrum Anna Patkiewicz w choreografii tańca tientos.
Dołączyła do nowej szkoły flamenco przy Teatrze " Commedia dell Arte" w 1993 roku, po rocznej nauce u Justyny Jarek i wielu latach tańca turniejowego. Była filarem grupy "Manos y Tacones", a później " Ritmo Flamenco" przez cztery lata.
Od 1996 samodzielna tancerka, koncertująca z wieloma gitarzystami
z całej Polski. Prowadzi warsztaty flamenco w całym kraju. Uczy już kilka lat w naszej Akademii  Dom Tańca Pałacyk. Przejęła też opiekę nad moimi  ostatnimi grupami  tanecznymi " Mariposas"  "Manos y Tacones " w Domu Kultury na Krzykach.
Pracuje tam juz wiele lat
i jest organizatorką corocznego festiwalu tańca "Sztuka łączy
pokolenia " Jej gośćmi są Hiszpanie, polscy tancerze flamenco, jej uczniowie i zespoły hinduskie, cygańskie , wszystkie, które mają pewne wspólne korzenie kulturowe.

1994 Popowo nad Zalewem Zegrzyńskim. Wspaniałe wakacje  z trzymiesięcznymi warsztatami  i codziennymi  występami  zespołu " Manos y Tacones" oraz " Ritmo Flamenco"  i małym teatrem hiszpańskim,

   Na zdjęciu w sari tancerka baletowa i specjalistka hinduskiego
tańca  klasycznego  bharata natyam Elmira Sadychowa z Moskwy. Tańczyła  w składzie "Manos y Tacones" od 1994 roku. Tego samego roku otworzyłyśmy wspólnie szkołę tańca  w Klubie "Winda" w Domu Kultury "Agora". Obecnie Elmira wykorzystuje swoje umiejętności  flamenco  w Moskwie i ma własny zespół tańca jazzowego.

1999 Koncert plenerowy w Rynku z nowym składem zespołu
"Manos y Tacones"

   W środku Karina Milan, a po prawej Aleksander Lidtke.. Karina pojawiła się w mojej kolejnej szkole flamenco przy Domu Kultury na Krzykach w 1996 roku. Przedtem uczyła się tańca u Justyny Jarek. Tańczyła najpierw w grupie "Manos y Tacones", potem była prawdziwą gwiazdą  "Ritmo Flamenco" do 1998 roku. Szybko się usamodzielniła
i zaczęła uczyć tańca flamenco, ale wkrótce wybrała inny zawód, podobnie jak jej koleżanka na zdjęciu obok Iwona Kamińska.
 

 

Koniec wieku - nowe  T ysiąclecie

 
 


1999 Koncert plenerowy zespołu " Manos y Tacones" we  wcześniejszym składzie

Pierwsza z prawej strony Agata Makowska. Była moją uczennicą

w latach 1997 - 2002. Ambitna, pracowita i przedsiębiorcza.
Tańczyła w grupie "Manos y Tacones". Nigdy nie koncertowała
z "Ritmo Flamenco", a doświadczenie tańca z gitarą na żywo zdobywa dopiero później będąc członkiem zespołu teatru flamenco
i liderką własnego zespołu " Doce Manos", który założyła wspólnie
z Alicją Marczewską i kilkoma młodymi muzykami. Od 2002 do 2005  uczyła się także pracy  nauczyciela  flamenco w Akademii Domu Tańca Pałacyk. Jesienią 2005 otworzyła własna szkołę. Stwierdziła, że woli uczyć niż tańczyć. Potem jednak kontynuowała pracę na estradzie, zrealizowała tez duży projekt taneczny polsko - hiszpański do spółki z Operą Wrocławską "Carmen - Zarzuela"
w 2016 roku.

Alicja Marczewska- druga tancerka z lewej. Tańczyła wcześniej
inne techniki taneczne. Flamenco zaczęła sie uczyć  od 1999 roku. Szybko robiła postępy i awansowała do grupy " Manos y Tacones ". Jest współzałożycielką  zespołu "Doce Manos" wraz z Agatą Makowską. Od 2002 roku jest nauczycielem naszym Domu Tańca Pałacyk w technice flamenco i arabskiego tańca brzucha, który
stał się jej drugim ulubionym stylem tanecznym. Jako "Leyla"

może realizować w nim swój własny "kobiecy " styl i repertuar - odrębny od technicznego flamenco.

2001 wystêp "Ritmo Flamenco " w zamku w Krobielowicach
dla Telewizji Polskiej

    Po prawej Urszula Żebrowska . Kształciła się w mojej szkole
od 1997 do 2001.Tañczyła w zespole "Manos y Tacones" ,
a debiutowała w "Ritmo Flamenco" tylko raz, potem szybko się usamodzielniła. Precyzyjna i z dużym autentycznym wdziękiem,
ale i dumą- iście hiszpańskimi cechami.  Kilka lat była naszym instruktorem flamenco w Domu Tańca Pałacyk.  Odważna, kreatywna, pełna naturalnej swobody. Od dziecka stale bywa
w Hiszpanii i występuje chętnie solo i w konfiguracjach  z różnymi zespołami muzyków. Napisała książkę - rodzaj poradnika dla tancerek flamenco i stale uzupełnia zainteresowania o tańce
Ameryki , m.in. country. Od pewnego czasu także śpiewa.

        

2002 koncert  Ritmo Flamenco w  Art Hotelu  we Wrocławiu

  Po prawej  Emilia Dowgiało - w debiutanckim pokazie w składzie zespołu "Ritmo Flamenco". Przyszła do nas zespołu  tańca nowoczesnego "Arkadia" - mojego byłego ucznia Jacka Gębury w 1999 roku. Tańczyła w składzie "Manos y Tacones" przez dwa lata. Obecnie występuje   jako solistka i prowadzi zajecia. Wyszła za
mąż za Hiszpana, mieszkała i rozwijała swoje kształcenie w tańcu flamenco w Hiszpanii. Nawet koncertuje  w tym kraju. Napisała tez prace doktorska o flamenco.
 

 
 
 


1999 Warsztaty  w siedzibie szkoły - sali MDK na Krzykach

    W środku Alik Lidtke mój uczeń od 1996 roku, został  moim mężem. Obecnie administruje moją  szkołą "Dom Tańca Pałacyk". Dawniej był aktorem teatru "Laboratorium "  Jerzego Grotowskiego.
Był rodzynkiem i atrakcją w wielu koncertach mojego zespołu "Ritmo Flamenco" zdominowanego przez tancerki, występując na żywo jako tancerz oraz grając na tzw.cajonie - instrumencie perkusyjnym, typowym dla współczesnego flamenco .
    Ma za sobą parę znaczących występów, m in. z Barcelońską Rewią Ricardo Sancheza.
Po roku 2002 został współzałożycielem naszej nowej szkoły Akademia Dom Tańca Pałacyk, którą nadal prowadzi.
Od kilku lat zajął się nauką tanga argentyńskiego i tańca użytkowego.


1998 -aragoński taniec jota z kastanietami w wykonaniu
zespołu "Sol del Sur"
 


2001 Klub Muza w Lubinie - koncert "Ritmo Flamenco"  

   Pierwsza z  prawej strony Anna Mendak. Zaczęła uczyć się flamenco w 1998 roku. Przedtem , jako nastolatka zdobyła ogromną pewność siebie i  obycie ze sceną i kamerą,  występując w "Pamiętniku nastolatki " i " Truskawkowym studio ". Po telewizyjnej audycji, którą kręciła w mojej kolejnej szkole   w Klubie "Pod Kolumnami" zainteresowała się tańcem flamenco i po roku przyszła się go nauczyć. Robiła nadzwyczajne postępy. Występowała z zespołami " Manos y Tacones" oraz "Ritmo Flamenco". W naszym składzie udało jej się  po raz pierwszy w życiu koncertować  z Hiszpanami. Potem ze swoim nowym  zespołem " Danca del Fuego"  robiła to coraz częściej. Jest bardzo muzykalna i kreatywna szybko usamodzielniła się  w już w 2003 roku. Związała się na stałe z zespołem  Sławomira Dolaty z Kościana. Należy  do ścisłej czołówki tancerek flamenco w Polsce, tańczy również arabski taniec brzucha - jako "Samira" z równie wielkim powodzeniem jak flamenco. Od lat koncertuje na estradzie z muzykami i innymi tancerkami flamenco i tancerkami belly-dance.
 

2000 Koncert Rewii Barcelońskiej Sancheza i zespołu "Ritmo Flamenco". W środku Maestro Ricardo Sanchez.

W środku w czerwonej sukni Elżbieta Dudź - wieloletnia pasjonatka tańca flamenco. Od 1986 roku przetańczyła wiele występów z ostatnim składem zespołu "Manos y Tacones": Anną Mendak, Joanną Orłowską, Agnieszką Rozciechą oraz w składzie zespołu "Ritmo Flamenco" aż do roku 2002. Razem z Anią Mendak miała szczęście zadebiutować w koncercie z Rewią Ricardo Sancheza z Zamku Torana z Barcelony. Później zajęła się śpiewem i związała się z Teatrem "Pieśń Kozła".
 
 

 

 Rok  200202   - Powstaje nowa szkoła Akademia Dom Tańca w Pałacyku

   
         "t;You can dance" . Na swoją szansę oczekują już następni.
    
                           
Zyczymy  im wszystkim powodzenia i dotarcia na same szczyty kariery ! !
    
 


Wszystkich byłych członków moich zespołów, których nie wymieniłam.
Byliście wspaniali . Wybaczcie  ! Jest Was zbyt wielu.
Viva Flamenco ! Ole !

 

Nauczyciele           Historia              Założycielele        Warsztatyty       Dzień tańca            Ferieie          Sylwesterer         Plan zajęćęć           Cenyny 

                                                                                                              © by Akademia Dom Tańca Pałacyk

stat4u